Künefe

Hazırlama Süresi
60 dk
Pişirme Süresi
30 dk
Zorluk
orta
Porsiyon
6 kişi
Öğün
Tatlı
Yazar
Tarih
150 g
Tel Kadayıf
100 g
Tereyağı
100 g
Dil Peyniri
1 y.kaşığı
Pekmez
3 bardak
Toz Şeker
1 bardak
Su
1 damla
Limon
Künefe

Künefe, özü Hatay’a dayanan, temelinde peynir ve tel kadayıfın bulunduğu eşsiz bir tatlı. Siz de eşsiz bir künefe deneyimi yaşamak istiyorsanız bu tarifimize kulak vermelisiniz.

  1. Öncelikle soğuk - sıcak prensibine göre sıcak künefeye soğuk şerbet ekleyeceğimiz için işlemlere şerbeti yapmakla başlıyoruz. Daha sonrasında soğuması için bekletiyoruz.
  2. Kadayıfıyı tel tel ayırıp havalandırıyoruz. 50 gr tereyağını eritip kadayıfın üstüne döküp elimizle çok sıkmadan yağı yediriyoruz.
  3. Orta boy bir tavaya (çok çok büyük olmasın) kalan tereyağın yarısını sürüp üzerini pekmezle sıvıyoruz kadayıfın yarısını tavaya yayıyoruz dil peynirini üzerine yayıp kalan kadayıfıda üzerine yayıp üzerine uygun bir tencereye su koyup ağırlık olarak kadayıfın üzerine oturtup 1-2saat bekletelim. Ocağın büyük gözünde en kısık ateşte tavayı çevire çevirepişirelim.
  4. Bir tarafı pişincebir tepsiyada tabak yardımıyla çevirip tavaya kalan tereyağıda sürüp künefenin diğer tarafını pişiriyoruz.
  5. Bir tabağa alıyoruz ve üzerine hazırladığımız şerbetihemen döküpsoğutmadan yiyiyoruz. Afiyet Olsun.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yapan sen ol!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Yıldızlı * alanlar mutlaka doldurulmalıdır.

*
*