Beyaz Soslu Bonfile

Hazırlama Süresi
15 dk
Pişirme Süresi
5 dk
Zorluk
kolay
Porsiyon
6 kişi
Öğün
Akşam Yemeği
Yazar
Tarih
800 g
Dana Eti
2 y.kaşığı
Tereyağı
200 ml
Krema
200 g
Beyaz Peynir
Beyaz Soslu Bonfile

Krema ve peynir ile yapılan, ince dana bonfile dilimlerinin özel bir pişirme tekniğiyle hazırlandığı özel Arda’nın mutfağı tarifiyle beyaz soslu bonfile.

  1. Sos için kremayı ısıtın ve peyniri içinde eritip kenara alın. Servise yakın sosu bir daha ısıtabilirsiniz.
  2. Bonfileyi çok ince dilimleyin. Tezgâhınıza strech film açın, dilimlediğiniz etlerden birisini alıp strechin üzerine koyun ve yeniden üzerini strech ile kapatıp çok ince oluncaya kadar dövün. Tüm et dilimlerinizi bu şekilde döverek açın.
  3. Büyük bir tavaya tereyağını alın eritin, içerisine adaçayı yapraklarını ekleyip, kısık ateşte tereyağının adaçayı aromasını almasını sağlayın. Tereyağınız hazır olduğunda adaçaylarını yağın içerisinden çıkartın.
  4. Et dilimlerini üst üste gelmeyecek şekilde tavaya dizin. Alt tarafları 15-20 sn. içerisinde iyice kızarınca hızlıca tavadan çıkartmadan etlerin pişen tarafları pişmeyen taraflarının üzerine gelecek şekilde üst üste dizin. Bir maşa ile en üstte kalan pişmemiş tarafı da ters çevirip 15-20 sn. kadar pişirin. Servis tabağına alın sıcak sosu gezdirin ve hızlıca servis edin.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yapan sen ol!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Yıldızlı * alanlar mutlaka doldurulmalıdır.

*
*